PANİK ATAK

PANİK ATAK
Panik atak aniden ortaya çıkan bir his olup, herhangi bir uyarı oluşmaksızın meydana gelen bir telaş halidir. Bu belirtiler uyku da dahil olmak üzere her an meydana gelebilir. Panik atak sahibi olan kişiler, rahatsızlandıkları sırada kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılırlar ve çılgınca hareketler yapmaya başlarlar. Panik atak sırasında yaşanan deneyim gerçek bir durumla orantılı değildir. Bu korkunun etraflarında olan biten ile ilgisi vardır.

BELİRTİLERİ
-Kalp çarpıntısı, artan nabız
-Nefes alıp vermede zorlanma
-Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi
-Titreme
-Boğuluyormuş gibi hissetme
-Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme
-Terleme
-Mide bulantısı
-Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma
-Sıcak veya soğuk ter basması
-Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma
-Ölüm korkusu
-Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu
-Kaçma isteği

TEDAVİSİ
Panik atak, tedavisi mümkün bir hastalıktır! Tedavideki asıl önemli nokta panik atağın nasıl durdurulması gerektiğinin öğrenilmesidir. Örneğin; çarpıntısı olan bir kişi, panik atak sırasında kalp krizi geçirdiğine inanır. Buna inandığı için de her kalp krizi geçiren insan gibi korkmaya başladığı için bedenin korkuya verdiği reaksiyonlar ortaya çıkabilir; tansiyon yükselir, sıcak-soğuk terleme olur, bedende kasılmalar başlar. Korkudan dolayı çarpıntısı artan kişi bu defa kalp krizi geçirme düşüncesine daha çok inanmaya başlar. Kalp krizi geçirdiğine inancı arttıkça korkusu daha da artar; korku arttıkça çarpıntı artar ve böylece bir kısır döngü oluşur. İşte panik atak, bu kısır döngüdür. Tedavide bu panik atağı hastaların nasıl durduracakları öğretilir. Bu tedaviyi ilaçlarla desteklemek elde edilecek başarıyı daha da artırır. Sadece ilaç tedavisi ile durdurulan panik ataklarda bir süre sonra ilaca rağmen panik ataklar tekrarlayabilir. Çünkü hasta, “ben ilaca rağmen tekrar panik atağı yaşamaya başladım” diye düşünerek telaşa kapılır, korkusu artar ve bu nedenle ikinci atak genellikle daha ağır olur. Bu terapi çerçevesinde hastaların panik atağı nasıl durduracaklarını öğrenmeleri gerekir. Hastamız bir süre sonra açık alanda da panik atak yaşamaya başladığında bunu erken dönemde fark eder ve öğrendiği teknikleri uygulamaya başlar. Bu şekilde de panik atağı durdurmak mümkün olabilir.

3 yorum

ben de geçirdim bu hastalığı duygularınızı kontrol etmeniz gerekiyor maalesef :(

Ben de sizin bloğunuzu beğendim. Sağlık konuları her zaman ilgimi çeker. Görüşmek üzere...

Blogunuzu zaman zaman ziyaret ediyorum. Çok güzel çalışmalarınız var. Başarılarınızın devamını dilerim. Benim de daha dört aylık bir blogum var, bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Benim blogumu da zaman zaman ziyaret etmek ve yorum yapmak suretiyle desteklemenizi bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.


EmoticonEmoticon